Winners 2018

Recipients of the Elena Cobb Awards

Emily Yang (USA)
Daniel Jusid (Israel)
Sophaia Prabhi-Hensley (USA)
Alexander Chen (USA)
Catherine Cai (USA)
Christina Peng (USA)
Hannah Leng (USA)
Lauren Lo (USA)
William Leng (USA)
Minerva Cao (USA)

 

Recipients of the Gara Garayav Awards

Isaac Qian (USA)
Sean McDonald (USA)
Minerva Cao (USA)
Jason Yang (USA)
Micah Young (USA)
William Temple (USA)
Mira Jiang (USA)

 

Recipient of the Wesleyan University scholarship

Theodor Deddens (USA)

 

Recipients of the China-ASEAN Art College Scholarship

Winner: Derek Chung (USA)
First Runner Up: Antony Simonoff (USA)
Second Runner Up: Andy Zhang (USA)

 

Recipients of the Clavis Piano Competition Invitation Awards

Grace Tubbs (USA)
Ovie Nirgudkar (USA)
Stanley Cao (USA)
Wai Kwan Yeung (Hong Kong)

 

Recipients of the International Talent Academy Invitation Awards

Mariana Gutierrez (Colombia)
Ovie Nirgudkar (USA)
Peter Jakiche (USA)
Christian Esteban (USA)
Catalina Londono (Colombia)
Mariana Gomez (Colombia)
Asaf Finkel (Israel)
Nicole Okhrimenko (Israel)
Grace Yang (USA)
Sophaia Prabhu-Hensley (USA)

 

CONCERTO DIVISION

GRAND PRIZE: Saul Ibarra Ramos – $1000 (Mexico)

Concerto Elementary A
1st Eric Wang (USA)
2nd Sachet Abeysinghe (USA)

Concerto Elementary B
1st Sophia Suwiryo (USA)
2nd Freya Pang (USA)
3rd Bella Dang (USA)
HM JeFauna Zhu (USA)

Concerto Intermediate A
1st Asaf Finkel (Israel)
2nd Clara Zhang (USA)
3rd Ariel Lyanda-Geller (USA)
HM Liane Lin (USA)
HM Nicole Okhrimenko (Israel)

Concerto Intermediate B
1st Lin Kai Zhang (Canada)
2nd Micah Young (USA)
3rd Grace Yang (USA)

Concerto Advanced A
1st Tsz Ying Kong (Hong Kong)
2nd Sora Hoppo (USA)
3rd Eric Yun (USA)
HM Grace Tubbs (USA)
HM Stanley Cao (USA)

Concerto Advanced B
1st Antony Simonoff (USA)
2nd Derek Chung (USA)
3rd Colin Choi (USA)
HM Susan Le (USA)
HM An Hoang (USA)
HM Man Kin Tse (Hong Kong)
HM Andy Zhang (USA)

 

ENSEMBLE DIVISION

Ensemble Elementary
1st Emmie Guo & Freya Pang (USA)
2nd Grant Mu, Brian Pho, Anothony Pho & Isaac Qian (USA)

Ensemble Intermediate
1st Ashely Dixon & Travis Luu (USA)
2nd Nicole Ho & Andrew Luu (USA)

Ensemble Advanced
1st Ryan Ho & Andy Zhang (USA)
2nd Tu Trinh & Susan Le (USA)
3rd Matthew Zhou & Nadine Meister (USA)
HM Tu Trinh, Celine Tseng, An Hoang, & Susan Le (USA)
HM An Hoang & Celine Tseng (USA)

 

DUET DIVISION

Duet Elementary
1st Katherine Yaya Wang & Lauren Lo (USA)
2nd Erica Lai and Minerva Cao (USA)
3rd Audrey Zhang & Olivia Zhou (USA)
HM Julia Herstein & Elizaveta Folkin (USA)

Duet Intermediate
1st Rio Akachi & Sophaia Prabhu-Hensley (USA)
2nd Ariel Lyanda-Geller & Jack Ma (USA)
3rd Travis Luu & Ashley Dixon (USA)

Duet Advanced
1st Alena Lu & Michael Xie (USA)
2nd Skyler Chan & Amanda Chan (USA)
3rd An Hoang & Celine Tseng (USA)
HM Matthew Zhou & Nadine Meister (USA)
HM Nicole Ho & Andrew Luu (USA)

 

CONTEMPORARY COMPOSERS DIVISION

GRAND PRIZE: Matthew Zhou – $500 (USA)
GRAND PRIZE: Saul Ibarra Ramos – $500 (Mexico)

Contemporary Composers Elementary A
1st Emily Yang (USA)
2nd Julia Herstein (USA)
3rd Maria Alejandra Chavez-Galindo (Colombia)
HM William Leng (USA)
HM Olivia Zhou (USA)

Contemporary Composers Elementary B1
1st Christina Peng (USA)
2nd Mariana Gomez-Casses (Colombia)
3rd Daniel Jusid (Israel)
HM Catherine Cai (USA)

Contemporary Composers Elementary B2
1st Katherine Yaya Wang (USA)
2nd Grant Mu (USA)
3rd Lauren Lo (USA)
HM Erica Lai (USA)
HM Hannah Leng (USA)
HM Minerva Cao (USA)
HM Catalina Londono (Colombia)

Contemporary Composers Intermediate A1
1st Jaylen Hu (USA)
2nd Isaac Qian (USA)
3rd Nicole Okhrimenko (Israel)
HM Todd Miao (USA)
HM Maria Jose Bernal-Viana (Colombia)

Contemporary Composers Intermediate A2
1st Alexander Chen (USA)
2nd Peter Jakiche (USA)
3rd Richard Gao (USA)
HM Jason Yang (USA)

Contemporary Composers Intermediate B
1st Sophaia Prabhu-Hensley (USA)
2nd Micah Young (USA)
3rd Sean McDonald (USA)
HM Mariana Gutierrez (Colombia)

Contemporary Composers Advanced A
1st Matthew Zhou (USA)
No 2nd Prize Awarded
3rd Mira Jiang (USA)
HM Bohua Peter Zhang (USA)
HM William Temple (USA)

Contemporary Composers Advanced B
1st Amanda Chan (USA)
2nd Ainslie Matthew (USA)
3rd Lucy Yang (USA)

 

SOLO ELEMENTARY DIVISION

ALEXEY SOKOLOV GRAND PRIZE: Emily Yang – $500 (USA)

Solo Elementary A
1st Irene Liu (USA)
2nd Audrey Zhang (USA)
3rd Lianna Chen (USA)

Solo Elementary B1
1st Montgomery Moore (USA)
2nd Catherine Cai (USA)
3rd Jessica Xie (USA)
HM Manuela Bernal-Viana (Colombia)

Solo Elementary B2
1st Julianne Choe (USA)
2nd Hannah Leng (USA)
3rd D.J. Wang (USA)

 

SOLO INTERMEDIATE DIVISION

Solo Intermediate A1
1st Wai Kwan Yeung (Hong Kong)
2nd Evan Park (USA)
3rd Asaf Finkel (Israel)
HM Christian Esteban (USA)
HM Eddie Zhou (USA)

Solo Intermediate A2
1st Ho Ching Marina Kam (Hong Kong)
2nd Mathew Liu (USA)
3rd Oliver Chan (USA)

Solo Intermediate B1
1st Louis DiCastri (USA)
2nd Vivian Zhu (USA)
3rd Rio Akachi (USA)
HM Micah Young (USA)

Solo Intermediate B2
1st Lin Kai Zhang (Canada)
2nd Etien Balorda (USA)
3rd Ovie Nirgudkar (USA)
HM Riley Kong (USA)

 

SOLO ADVANCED DIVISION

CONNIE B. LEE GRAND PRIZE: Tsz Ying Kong (Hong Kong) – $1000

Solo Advanced A1
1st Tsz Ying Kong (Hong Kong)
2nd Skyler Chan (USA)
3rd Jack Naglick (USA)

Solo Advanced A2
1st Arun Kamath (USA)
2nd Harmon Balorda (USA)
3rd Grace Tubbs (USA)

Solo Advanced B1
1st Man Hin Tse (Hong Kong)
2nd Zachariah Gass (USA)
3rd Nadine Meister (USA)

Solo Advanced B2
1st Derek Chung (USA)
2nd Saul Ibarra Ramos (Mexico)
3rd Theodore Deddens (USA)
HM Ami Hatori (USA)
HM Henry Huang (USA)