Recipients of the Elena Cobb Awards

Minerva Cao (USA)
Deva Sengun (Germany)
Victor Perez (USA)
Jude Fradillada (USA)
Julian Rodriguez (Colombia)
Lauren Lo (USA)
Christina Peng (USA)

 

Recipients of the Alexander Peskanov Awards

Ammy Yuan and Annie Yuan (USA)
Michelle Wang (USA)
Keelan Tse (USA)
Jefauna Zhu (USA)

 

Recipient of the Jevdet Hajiyev Award

Keelan Tse (USA)

 

Recipients of the Eugenie Rocherolle Awards

Zoe Tu (USA)
Chenyao Liu (USA)
Erica Lai and Minerva Cao (USA)
Catherine Cai (USA)
Katerina Folkin (USA)

 

MOST PROMISING YOUNG TALENT AWARD (sponsored by Jevdet Hajiyev)

Freya Pang (USA)

CONCERTO DIVISION

Concerto Elementary
1st Freya Pang (USA)
2nd Dustin Zhao (USA)
3rd Keelan Tse (USA)
HM Sofia Zhu (USA)
HM Isaac Qian (USA)

Concerto Intermediate 1

No 1st Awarded
2nd Ethan Rong (USA)
3rd Jude Fradillada (USA)
HM Ariel Lyanda-Geller (USA)
HM Emilie Sang (USA)

Concerto Intermediate 2

1st Sora Hoppo (USA)
No 2nd Prize awarded
3rd Elias Manzo Hernandez (Mexico)
HM William Zhu (USA)
HM David Fu (USA)

Concerto Advanced 1

No 1st Prize awarded
2nd Luis Villa Roa (Mexico)
3rd Allison Lie (USA)
HM Beatrice Hoang (USA)

Concerto Advanced 2

1st Nathaniel Zhang (USA)
2nd Antony Simonoff (USA)
3rd Phillip Shou (USA)
HM Jacquelyn Knobelsdorf (USA)

 

ENSEMBLE DIVISION

Ensemble Intermediate
1st Nathan Zhong / Claire Huang (USA)
2nd Sean Kim / James Kim (USA)
3rd Song Kim / Lily Shen (USA)
HM Chenyao Liu / Katerina Folkin / Chendi Liu (USA)

Ensemble Advanced
1st Grace Tubbs / Madison Weiss / Chendi Liu / Christina Yang (USA)
2nd Jessica Wu / Adam Tian / Joseph Wang / Luke Wang (USA)
3rd Joseph Wang / Adam Tian / Jessica Wu (USA)
HM Lisa Li / Luke Wang (USA)
HM Ruben Balorda / Etien Balorda / Harmon Balorda (USA)

 

DUET DIVISION

Duet Elementary
1st Erica Lai and Minerva Cao (USA)
2nd Anthony Pho and Brian Pho (USA)
3rd Lauren Lo and Elizaveta Folkin (USA)
HM Casey O’Connell and Kelton O’Connell (USA)
HM Rachel Zhou and Alex Chen (USA)

Duet Intermediate
1st Annie Yuan and Ammy Yuan (USA)
2nd Michelle Wang and Amy Wang (USA)
3rd Alice Yacubovich and Lavinia Bonvini (USA)
HM Jonathan Luo and Ashley Cai (USA)
HM Micah Young and Grace Yang (USA)
HM Zoe Tu and Mathew Du (USA)

Duet Advanced
HM Ruben Balorda and Harmon Balorda (USA)

 

CONTEMPORARY COMPOSERS DIVISION

GRAND PRIZE: Michelle Wang – $500 (USA)

Contemporary Composers Elementary A1
1st Olivia Zhou (USA)
2nd Audrey Zhang (USA)

Contemporary Composers Elementary A2
1st Catherine Cai (USA)
2nd Christina Peng (USA)
3rd Casey O’Connell (USA)
HM Renata Bernal (Colombia)
HM Mariana Gomez (Colombia)
HM Juliana Tarazona (Colombia)

Contemporary Composers Elementary B1
1st Erica Lai (USA)
2nd Minerva Cao (USA)
3rd Annie Yuan (USA)
HM Lauren Lo (USA)
HM Rachel Zhou (USA)

Contemporary Composers Elementary B2
1st Anthony Pho (USA)
2nd Keelan Tse (USA)
3rd Connor Lee (USA)
HM Brian Pho (USA)
HM Kelton O’Connell (USA)
HM Maria Gomez (Colombia)

Contemporary Composers Intermediate A1
1st Alexander Chen (USA)
2nd Matthew Du (USA)
3rd Richard Gao (USA)
HM Jason Yang (USA)
HM Jacobo Ardila (Colombia)

Contemporary Composers Intermediate A2
1st Nathan Zhong (USA)
2nd Alice Yacubovich (USA)
3rd Micah Young (USA)
HM Zoe Tu (USA)
HM Victor Perez (USA)
HM Aidan Lee (USA)

Contemporary Composers Intermediate B
1st Kevin Wang (USA)
2nd Katerina Folkin (USA)
3rd Chenyao Liu (USA)
HM Claire Huang (USA)
HM Sarvagh Shrianandh (USA)
HM Emily Cai (USA)
HM Jude Fradillada (USA)
HM Juan Morales (Colombia)

Contemporary Composers Advanced
1st Madison Weiss (USA)
2nd Adam Tian (USA)
3rd Julian Rodriguez (Colombia)

SOLO ELEMENTARY DIVISION

ALEXEY SOKOLOV GRAND PRIZE: Dustin Zhao – $500 (USA)

Solo Elementary A
1st Catherine Cai (USA)
2nd Joshua Park (USA)
3rd Audrey Zhang (USA)

Solo Elementary B1
1st Claire Rong (USA)
2nd Annie Yuan (USA)
3rd Rachel Zhou (USA)
HM Anna Wang (USA)

Solo Elementary B2
1st Henry Shao (USA)
2nd Audrey Yin (USA)
3rd Michelle Wang (USA)
HM Lavinia Bonvini (USA)
HM Isaac Qian (USA)

 

SOLO INTERMEDIATE DIVISION

JEANNIE BOOK GRAND PRIZE: Nathan Zhong (USA) – $750

Solo Intermediate A1
1st Melody Xu (USA)
2nd Mayuka Mizuno (USA)
3rd Alina Qian (USA)
HM Ariel Lyanda-Geller (USA)

Solo Intermediate A2
1st Jonathan Luo (USA)
2nd Angela Qian (USA)
3rd Micah Young (USA)

Solo Intermediate B1
1st Kevin Wang (USA)
2nd Ammy Yuan (USA)
3rd Etien Balorda (USA)

Solo Intermediate B2
1st Howard Dai (USA)
2nd Sora Hoppo (USA)
3rd Jenny Hu (USA)
HM Elias Manzo Hernandez (Mexico)

 

SOLO ADVANCED DIVISION

GRAND PRIZE: Antony Simonoff – $1000 (USA)

Solo Advanced A1
1st Grace Tubbs (USA)
2nd Jessica Wu (USA)
3rd Luis Villa Roa (Mexico)
HM Lucy Cao (USA)

Solo Advanced A2
1st Beatrice Hoang (USA)
2nd James Zhu (USA)

Solo Advanced B1
1st Nathaniel Zhang (USA)
2nd Lisa Li (USA)

Solo Advanced B2
1st Phillip Shou (USA)
2nd Luciana Muraira (Mexico)
3rd Peter Rutkowski (USA)